LATO W MUZEUM

 

Lato w Muzeum 2019
Muzeum Częstochowskie zaprasza uczestników indywidualnych oraz grupy zorganizowane do skorzystania z ciekawej oferty na wakacje! W czwartki i piątki zapraszamy do Muzeum natomiast w poniedziałek, wtorek i środę do Multicentrum ZODIAK.

HARMONOGRAM:
Czwartek: ·11: 00 – grupa indywidualna (maks. 12 osób)
Piątek: ·11: 00 – grupa zorganizowana (maks. 25 osób)

PLAN:
04-05.07.2019
„Rycerze, herby i zbroje”
Dzieci dowiedzą się, jaką rolę odgrywało w średniowieczu rycerstwo, jakie miało wyposażenie i system herbów – sposoby identyfikacji na polu walki. Na zakończenie spotkania jedna z osób biorących udział w zajęciach zostanie ubrana przez pozostałych uczestników w replikę kompletnej zbroi rycerskiej!
grupa wiekowa: szkoła podstawowa, klasy VI–VIII, szkoły ponadpodstawowe
miejsce: Ratusz, wystawa Dzieje miasta Częstochowy etap I
czas trwania: 2–2, 5 h
lekcja warsztatowa: 7 zł – udział w grupie zorganizowanej / 10 zł – osoba indywidualna

11-12.07.2019
„Osikowe cudeńka”
Zapomniana technika dekoracyjna, która wykorzystywała wiórki drzewa osikowego do wykonywania kapeluszy, koszy, ozdób choinkowych i ozdób dekoracyjnych do wnętrz chaty, na pewno zainteresuje naszych młodych gości. Dzięki Cepelii ozdoby wiórkowe były bardzo popularne w latach 60. i 70. XX wieku. Znajdowały się niemal w każdym domu w Polsce i na salonach międzynarodowych. Celem zajęć będzie wykonanie ozdoby z pasków papieru, przy wykorzystaniu techniki tworzenia dekoracji z wiórków osikowych.
grupa wiekowa: szkoła podstawowa
miejsce: Ratusz, sala edukacyjna
czas trwania: 1, 5 h
lekcja warsztatowa: 7 zł – udział w grupie zorganizowanej / 10 zł – osoba indywidualna

18-19.07.2019
„Odkrywamy jurajskie tajemnice”
W pierwszej części warsztatów dowiemy się, jak Wyżyna Krakowsko-Częstochowska wyglądała DAWNIEJ. W tym celu zwiedzimy z przewodnikiem interesującą wystawę pt. Skamieniałości jurajskie – klucz do przeszłości ziemi częstochowskiej. Przeniesie nas ona w podwodny świat jurajskiego morza. Pokaże, jak wyglądał nasz teren przed 160 milionami lat i jakie zamieszkiwały go zwierzęta. Na drugą część zajęć zapraszamy do Multicentrum ZODIAK, gdzie podczas zajęć artystycznych i technicznych poznamy Wyżynę Krakowsko-Częstochowską oglądaną DZIŚ!
grupa wiekowa: szkoła podstawowa
miejsce: Pawilon Wystawowy w Parku Staszica + Multicentrum ZODIAK
czas trwania: 2, 5 h
lekcja specjalna: 10 zł od osoby

25-26.07.2019
„Nie święci garnki lepią”
Lekcja teoretyczna prowadzona w oparciu o wystawę stałą w Rezerwacie Archeologicznym z zachowanym fragmentem cmentarzyska ludności kultury łużyckiej i kolekcję ceramiki pradziejowej, wzbogacona o zajęcia warsztatowe – lepienie naczyń z gliny techniką stosowaną w pradziejach. Prace wykonane podczas zajęć przechodzą na własność uczestników lekcji.
grupa wiekowa: szkoła podstawowa, liceum, dorośli, osoby z dysfunkcjami (dostosowany stopień trudności)
miejsce: Rezerwat Archeologiczny
czas trwania: 1,5 h
lekcja specjalna: 10 zł od osoby

01-02.08.2019
„Rozpocznij przygodę z rysunkiem”
Podczas warsztatów uczestnicy będę mieli okazję poznać podstawy rysunku. Nauczą się, jak rozplanować kompozycję na kartce, jak stworzyć dobry szkic i jak dodać coraz więcej szczegółów. Warsztaty dla osób, które są początkujące i chcą bardziej na poważnie podejść do tematu. Zajęcia odbędą się w plenerze, w Parku Staszica. Zbiórka przy Multicentrum ZODIAK. Gdyby pogoda nie dopisała, zajęcia odbędą się w budynku.
grupa wiekowa: dzieci w wieku 10–15 lat
miejsce: Park Staszica, Multicentrum ZODIAK
czas trwania: 2,5 h
lekcja specjalna: 10 zł od osoby

08-09.08.2019
„Surowce mineralne – nieodnawialne bogactwo Ziemi”
Teoretyczna część lekcji Historia górnictwa rud żelaza prowadzona będzie w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzą wystawę oraz poznają historię rud w regionie częstochowskim. Dowiedzą się m.in. jak i kiedy powstała ruda żelaza, na jakim obszarze występuje, jak wyglądały kopalnie i jakich narzędzi używali górnicy. Kontynuacją zajęć będą warsztaty edukacyjne w Multicentrum ZODIAK. Uczestnicy w trakcie części plastycznej Węglem malowane poznają etapy powstawania węgla oraz stworzą prace plastyczne wykorzystujące technikę rysunku węglem. W trakcie warsztatów naukowych, przy pomocy eksponatów, poznają najważniejsze surowce mineralne Ziemi oraz zbudują z konstrukcyjnych klocków K’nex model kolejki lub kiwon.
Miejsce: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza i Multicentrum ZODIAK; Park Staszica
Czas trwania: 2, 5 h
Grupa wiekowa: szkoła podstawowa
Ważne: W ZODIAKU obowiązuje obuwie zmienne.
lekcja specjalna: 10 zł od osoby (maks. 20 osób)

22-23.08.2019
„Zrozumieć malarstwo – temat w sztuce”
Lekcja uzupełniona ciekawymi warsztatami plastycznymi, prezentująca najważniejsze tematy przewijające się w dziejach sztuki europejskiej, takie jak: pejzaż, portret, scena rodzajowa, martwa natura czy scena symboliczna (szkoła podstawowa kl. III–VI)
Miejsce: Galeria Dobrej Sztuki
Czas trwania: 1, 5 h
Grupa wiekowa: szkoła podstawowa kl. III – VI
Lekcja warsztatowa: 7 zł – udział w grupie zorganizowanej / 10 zł – osoba indywidualna

Do Multicentrum ZODIAK zapraszamy w terminie 01.07-14.08.2019, gdzie odbędzie się szereg warsztatów plastycznych, naukowych oraz technicznych pt. Od Bałtyku aż po Tatry. Szczegółowe informacje na stronie: www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl

WAŻNE:
• Na zajęcia obowiązuje rezerwacja miejsc. Terminy można rezerwować w Dziale Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego pod nr. 504 757 502, do Multicentrum ZODIAK pod nr. 504 757 598.
• Koszt warsztatów:
– grupa zorganizowana – lekcja specjalna: 10 zł/osoba
– grupa zorganizowana – lekcja warsztatowa: 7 zł/osoba
– uczestnicy indywidualni: 10 zł/osoba
• Na zajęciach w Multicentrum ZODIAK obowiązuje obuwie zmienne.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl