Willa Kreatywnych Działań 2014

KARTA ZGŁOSZENIA NA WARSZTATY W RAMACH PROJEKTU WILLA KREATYWNYCH DZIAŁAŃ

3–4 lipca 2014 – Warsztaty plastyczne – g. 12:00–17:00 – Autorskie warsztaty z zakresu sztuk wizualnych Artura Żmijewskiego. Jednym z narzędzi artystycznych, jakimi posługuje się Żmijewski, jest działanie wspólnotowe. Chce je skojarzyć z innymi narzędziami, tymi, których uczono go w ASP i którymi mistrzowsko się posługuje. Dlatego jedynym warunkiem, jaki obowiązywać będzie uczestników warsztatów, jest wspólne działanie – wspólne malowanie, rysowanie, czy stosowanie innych technik. Wspólne oznacza faktyczną zespołową pracę nad jednym i tym samym studium aktu, muralem czy niewielką akwarelą. Korekta będzie robiona wyłącznie poprzez praktykę, czyli właśnie wspólną pracę. Wszyscy uczestniczący zanurzą się we wspólnej artystycznej przygodzie i razem będą ponosili odpowiedzialność za efekt artystycznego działania. Co więcej, warsztaty będą miały charakter otwarty dla publiczności, która nie tylko będzie mogła oglądać efekty wspólnych działań, ale będzie też mogła przyglądać się artystom podczas pracy. A jeśli widzowie zechcą, to również będą mogli przyłączyć się do wspólnej działalności artystycznej.
Artur Żmijewski – w latach 1990–1995 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Uczeń „Kowalni” – pracowni Grzegorza Kowalskiego, z której wywodzą się między innymi: Katarzyna Kozyra, Paweł Althamer, Jacek Markiewicz. Po studiach zajmował się fotografią oraz instalacją, uznając je za bardziej adekwatne dla wyzwań współczesnego świata. W latach 90. należał do czołowych artystów nurtu sztuki krytycznej. Jego prace obracały się wokół tematów niewygodnych, dotykały obszarów tabu, zajmował się problematyką ciała i Innego. Okres ten zamknął manifestem „Stosowane sztuki społeczne”, w którym wypracował nową formułę społecznego zaangażowania. Realizacje Żmijewskiego z ostatnich lat mają wcielać ją w życie. W 2005 reprezentował Polskę w pawilonie narodowym na Biennale w Wenecji, pokazując kontrowersyjną pracę „Powtórzenie” – reenactment eksperymentu profesora Zimbardo. We wrześniu 2010 został wybrany kuratorem 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie (festiwal w roku 2012). W roku 2007 wydał zbiór wywiadów z artystami „Drżące ciała”. Artyście już od czasów studenckich towarzyszy głęboka refleksja nad sztuką i sensem działań artystycznych. W latach 2009–2011 członek Rady Programowej Zachęty, Narodowej Galerii Sztuki. Związany z Fundacją Galerii Foksal.

10 lipca 2014 – Literatura popularna – warsztaty pisarskie – g. 16:00–20:00 – Czy można nauczyć się pisać beletrystykę? Na warsztatach literackich pisania prozy gatunkowej spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, a także na wiele innych. Jak budować bohaterów, fabułę, świat w swoim tekście? Jaką rolę pełni język? Czy każdy tekst musi się kończyć “twistem”? A może ważniejsze jest, jak się zaczyna, niż jak się kończy? Przyjdź i się przekonaj. Może w Twojej szufladzie też kryje się bestseller… Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję pod okiem Michała Cetnarowskiego, redaktora prozy polskiej magazynu „Nowa Fantastyka”, poznać fundamenty warsztatu twórcy literatury popularnej. Od selekcjonowania pomysłów, przez konstruowanie fabuły, tworzenie bohatera, prowadzenie narracji, szukanie źródeł, pisanie dialogów, rozwój akcji, po umiejętność zredagowania własnego tekstu.
Michał Cetnarowski – redaktor, pisarz, krytyk, tłumacz. Szef działu prozy polskiej „Nowej Fantastyki”; artykuły popularyzatorskie i okołoliterackie publikował także m.in. w „Polityce”, „Znaku”, „Wiedzy i Życiu”, „Focusie: Historia”, „Odkrywcy”, „Archeologii Żywej”, „Creatio Fantastica”, „Fantasy Science Fiction”, „Czasie Fantastyki”, „Magazynie Fantastycznym”. Redaktor selekcjoner antologii „Nowe idzie”, próbującej odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda młoda polska fantastyka A.D. 2008, i „Głos Lema”, zbioru na 90. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Autor zbioru opowiadań „Labirynty” oraz powieści „I dusza moja”.

16-18 lipca 2014 – Warsztaty teatralne – g. 16:00–19:00 – Julia Liszewska zaprasza na trzydniowe warsztaty teatralne. W programie warsztatów: praca z ciałem (przepona, koordynacja, świadomość), ćwiczenia dykcyjne i interpretacja tekstu, a na koniec improwizacja i kreatywność w ramach nie tylko teatralnego świata. Zajęcia skierowane są do osób chcących rozwijać się niekoniecznie aktorsko, ale poprzez obserwację swojego ciała, pracę z emocjami i pracę nad sobą, lepiej poznać samego siebie jako indywidualną jednostkę i swoje reakcje we współpracującej grupie.
Julia Liszewska – absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, recenzentka teatralna (e-teatr.pl, artpapier.com, „Aleje 3”), twórczyni i reżyser częstochowskiego Teatru Niezależnego TLEN.

19–20 lipca – Warsztaty komiksowe – g. 10:00–17:00 – Wszystkich młodych adeptów sztuki komiksu zapraszamy na zajęcia prowadzone przez Berenikę Kołomycką. Będzie to doskonała okazja, by odblokować własną kreatywność oraz przyjrzeć się procesowi i warsztatowi twórczemu. Zajęcia będą składać się z dwóch części. W pierwszym bloku uczestnicy będą konstruować makietę, kreować alternatywny świat, w którym rozegra się historia komiksowa. Taka
trójwymiarowa, rzeczywista przestrzeń, pozwala odnaleźć nowe, ciekawe ujęcia z nietypowej perspektywy, a także mocno zaznaczyć relację bohatera ze światem przedstawionym. W drugiej części warsztatów uczestnicy będą pracować nad konkretnymi fabularnymi historiami. W praktyce będą ćwiczyć wiedzę, jak graficznie opowiadać historie fabularne.
Berenika Kołomycka – rzeźbiarka i graficzka (komiksy, ilustracje do prasy i książek, projekty graficzne). Ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Adama Myjaka. Laureatka 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Ma na koncie dwa albumy („Tej nocy dzika paprotka” Marzena Sowa [scen.]; „Wykolejeniec” Grzegorz Janusz [scen.]) oraz publikacje w licznych antologiach („W sąsiednich kadrach – Polacy i Czesi o sobie w komiksie”; „City stories”; „44”).

7–8 sierpnia – Warsztaty street art’owych szablonów – g. 12:00–16:00 – Na warsztaty poświęcone technice szablonowej zaprasza Egon Fietke. W programie m.in.: poetyka i kruczki cięć i łączeń (na przykładzie szablonowych alfabetów, wybranej litery lub figury), wycinanie i malowanie oraz zasady bhp cięcia szablonów i obsługi nożyka. W części teoretycznej uczestnicy warsztatów zobaczą dokumentację ulicznych prac i zapoznają się z rysem historycznym szablonu (od pierwszych reklam w latach 20. XX wieku, przez oznaczenia wojskowe, lata 80., aż po współczesne dokonania twórców ulicznych). Później zmierzą się z praktyką: wycinaniem szablonu jednokolorowego, dwukolorowego, drukiem szablonu na koszulce oraz tworzeniem wspólnego muralu.
Egon Fietke – ur. w 1967 r. w Łodzi. W latach 1988–1990 uczestnik Galerii Działań Maniakalnych, łódzkiej frakcji Pomarańczowej Alternatywy. Współpracował z Ruchem Wolność i Pokój. W 1989 r. jeden z założycieli działającej do dziś multimedialnej formacji Wspólnota Leeeżeć. Współautor i uczestnik niemal wszystkich akcji tych grup. Twórca i jeden z redaktorów pisma „tygodnik Leeeżeć” oraz zinu „Kau Gryzoni na Serze” (1988–1990). Aktywnie współtworzył pierwszą falę polskiego graffiti, w sferze miejskiej maluje do dziś. W latach 1989–1995 wokalista i twórca scenografii koncertowych eksperymentalnej grupy muzycznej Egon Fietke Ventilator. Autor obrazów, filmów, fotografii, performer. Od połowy lat 90. tworzy obiekty i rozbudowane instalacje przestrzenne. Kurator cyklu wystaw sztuki współczesnej Die Kunst ist Toth. Wystawiał w krajach Europy, w Japonii i USA.

21–22 sierpnia – Warsztaty filmowe – g. 12:00–16:00 – Celem warsztatów będzie stworzenie miniekipy filmowej z podziałem na rolę i obowiązki (reżyser, scenarzysta, aktor/aktorka, operator, dźwiękowiec itd.) i stworzenie kilkuminutowego filmu, który zostanie zmontowany i wręczony uczestnikom po zakończeniu warsztatów. Działanie filmowe jest poprzedzone spotkaniem organizacyjnym, podczas którego dzięki wsparciu firmy Finecolors uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak wygląda praca na profesjonalnym sprzęcie filmowym.
Dominik Ritszel – w 2008 rozpoczął studia na ASP w Katowicach na kierunku Grafiki Warsztatowej. Jego prace były pokazywane w ramach międzynarodowych festiwali przeglądu video, jak „Les Rencontres Internationales” (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo, Paryż) oraz Video Art Review THE 02. Praca pod tytułem „Mój człowiek” była pokazywana w grupowej wystawie artystów pokolenia 80’ w Galerii Arsenał w Poznaniu „Mum, I just really need to focus on my art right now”. Indywidualnie wystawiał w Galerii CSW Kronika w Bytomiu, Galerii Szara Kamienica oraz Galerii Lamelli w Krakowie. Został wybrany do finałowej trójki konkursu Talenty Trójki’13 w kategorii „Sztuki wizualne”, był też finalistą Nagrody Fundacji Grey House. W 2014 roku w duecie z Radosławem Sirko otrzymał stypendium „Młoda Polska” na realizację video pt. „Pogłos”. Obecnie przebywa na rezydencji A.I.R. w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, gdzie pracuje nad swoim nowym projektem, którego koordynatorem i kuratorem jest Marianna Dobkowska.

28–29 sierpnia – Matchbox pin-hole – warsztaty fotograficzne – g. 11:00–17:00 – Warsztaty prowadzone przez Wojciecha Mazana obejmować będą budowę aparatu z pudełka od zapałek, naukę poprawnej ekspozycji, przeprowadzenie expres pleneru na ulicach miasta i (po wywołaniu i zeskanowaniu filmów) obróbkę w programie graficznym. Warsztaty – pracochłonne i czasochłonne – uczą całego procesu fotografii otworkowej, którą charakteryzują niespotykane kolory, zaskakujące zniekształcenia perspektywy, miękki, malarski obraz. Niewielki rozmiar i niekonwencjonalna forma aparaciku umożliwia fotografowaniem wszędzie bez wzbudzania niepotrzebnej sensacji. Dużą rolę w pin holu odgrywa przypadek, który pozwala wyjść poza nasze konwencje widzenia i fotografowania.
Wojtek Mazan (ur. 1981) – historyk sztuki, fotograf, aktywista miejski, założyciel Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, żyje i tworzy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

KARTA ZGŁOSZENIA NA WARSZTATY W RAMACH PROJEKTU WILLA KREATYWNYCH DZIAŁAŃ

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl